کاخ ذهنی

روش هوشمندانه درس خواندن و عدم فراموشی ؛ یادگیری سریع!

سوال بزرگی که همه دارند ؟ چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم ؟ ولی سوال بهتر این ، روش هوشمندانه درس خواندن و عدم فراموشی چیست ؟ روش ها  و تکنیک های مختلف پیرامون این سوال وجود داره با استفاده از چند مورد از این تکنیک ها ، میزان فراموشی خیلی خیلی کمتر خواهد شد در کنار تکنیک های حافظه ، استراتژی درست مطالعه نیز مطرح می شود

 

کسانی درس می خوانند و فراموش نمی کنند که در کنار روش  های هوشمندانه از استراتژی درست بهره می برند ، خواندن یا مطالعه چندین کتاب و مرور به موقع آنها شبیه فرماندهی نیروها در میدان جنگ زیرا اگر زمان از دست بدهید خیلی از درس ها بدون مرور فراموش خواهند شد .

 

 

  • روش هوشمندانه درس خواندن ؛ ذهنیت رشد
  • یادداشت برداری یا خلاصه نویسی درست
  • روش هوشمندان درس خواندن ؛ تکنیک های حافظه
  • مبارزه با فراموشی و منحنی ابینگهاوس
  • برنامه روزانه و هفتگی
  • به دیگران آموزش دهید
  • تست تمرینی داشته باشید

 

 

روش هوشمندانه درس خواندن ؛ ذهنیت رشد

 

 

اول هر چیزی برای درس خواندن هوشمندانه ، داشتن ذهنیت رشد اگر باور نداشته باشید با مطالعه هزاران روش ،  هرگز موفق نخواهید شد ، خانم کارول دووک استاد روانشناسی  می گویند افرادی می توانند رشد کنند و موفق شوند  که چالش قبول می کنند ( روش هوشمندانه درس خواندن یه چالش ) از مسیر لذت می برند و از موفقیت دیگران درس می گیرند و کنجکاو برای یادگیری می شوند .

 

برای شروع یادگیری در هر کاری ، تا جایی که می توانید برای خودتون ذهنیت رشد و باور ایجاد کنید اگر کسانی توانسته اند با روش های خاصی در زمینه درس خواندن یا مطالعه موفق شوند شما هم می توانید کافی است بر تلاشتان بی افزایید  و مطمئن باشید که با این ذهنیت بالاخره موفق خواهید شد هیچ تفاوتی بین مغز شما و کسانی که موفق شده اند نیست بجای اینکه بهانه تراشی کنید باید استراتژی افراد موفق مو به مو ، یادگرفته و اجرا کنید آن موقع شما هم در مسیر پیشرفت قدم به قدم پیشرفت خواهید کرد .

 

 

یادداشت برداری یا خلاصه نویسی درست

 

مطالعه فعالانه و مرور فعالانه بسیار مهم هستند اگر واقعا می خواهید مغزتان را تحریک کنید و به چالش بکشید و تقویت کنید در هنگام مطالعه یا درس خواندن در دفتر خاص یا حاشیه کتاب ، بصورت خلاصه یادداشت برداری کنید بصورت کلمات یا عبارات کلیدی 

 

و زمانی که باید مرور کنید سراغ کلا کتاب یا درس نروید فقط کلمات یا عبارات کلیدی مطالعه کنید و سعی کنید با دیدن هر ایده یا موضوع ؛ متن یادآوری کنید با این کار همین یادداشت برداری ساده سبب تحریک مغز می شود و خودش یک تمرین برای تقویت حافظه به شمار می رود و کارایی حافظه بهتر می شود .

 

همین مورد یعنی یادداشت برداری یا خلاصه نویسی درست سبب افزایش سرعت مطالعه و مرور خواهد شد زیرا بسیاری از افراد مجبور هستند کلا متن دوباره مطالعه کنند که این مورد سبب  افزایش صرف انرژی و زمان زیادی می طلبد در نتیجه طبق تحقیقات  پروفسور دانلوسکی نیز دوباره خوانی متن کارایی خیلی کمی نیز دارد .

 

روش هوشمندان درس خواندن ؛ تکنیک های حافظه

 

یکی از محبوب ترین تکنیک های حافظه روش کاخ ذهنی یا کاخ حافظه است که کاراکتر تخیلی شرلوک هلمز در سریال شرلوک برای حل معما های مختلف ازش استفاده می کرد ولی در حقیقت این تکنیک یک روش واقعا عالی برای بخاطرسپردن و یادآوری هر چیزی به شمار می رود و سالانه افراد زیادی از همین تکنیک در مسابقات جهانی حافظه استفاده می کنند و هزاران رقم ، صدها کلمه ، هزاران کارت بازی ووووو هر چیزی دیگه حفظ می کنند

 

 

دانشجویان پزشکی نیز این روش برای حفظ کردن اطلاعات مختلف توصیه می کنند از جمله این افراد کسی نیست چون الکس مولن قهرمان چند دوره مسابقات حافظه که پزشک هم هستند .

 

در کنار این روش ، کد گذاری تصویری و کد گذاری شنیداری اطلاعات می تواند بسیار تاثیر گذار باشد ، احتمالا خیلی از شما در دوره دبیرستان یا دانشگاه از برخی از تکنیک های حافظه استفاده کردید مثلا برای حفظ چیزی از حروف اول آنها ، یک کلمه جدید ساخته اید و یا اینکه به تصویر ذهنی تبدیلش کردید .

 

حتی مردی با حافظه نامحدود که تحت درمان روانشناسی روسی بود نیز از همین تکنیک ها برای حفظ هر چیزی استفاده می کرد ولی مدت زیادی آنها را در خاطر داشت و مشکلی که داشت این بود که نمی توانست چیزی را فراموش کند .

 

مبارزه با فراموشی و منحنی ابینگهاوس

 

شناخت روند فراموشی اطلاعات بسیار مهم است منحنی ابینگهاوس نشان می دهد که چطور اطلاعات در یک مدت زمان از ذهن  خارج می شوند و یا کمرنگ می شوند  در حقیقت با  یک بار خواندن این  اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت می شوند و پس از مدتی فقط 20 درصد آنها در حافظه می مانند در نتیجه برای مبارزه با فراموشی بهتر است آنها را مرور کنیم 

 

مرور زمانی واقعا برایمان معنا می دهد که می خواهیم  بیش از 50 ، درس مختلف مرور کنیم اگر طبق منحنی فراموشی این مطالب مرور نکنیم  بخش زیادی از تلاشمان در مرحله اول یعنی مطالعه از بین می رود و باید از نو شروع کنیم .

 

یکی از بهترین ابزار ها برای مرور به موقع و درست ، مطالب مختلف استفاده از نرم افزار انکی است که خیلی از افراد در رشته  پزشکی از ان برای مرور استفاده می کنند زیرا به صورت خودکار بخش های مختلف برای مرور ارائه می دهد .

برنامه روزانه و هفتگی

 

داشتن برنامه روزانه ، هفتگی و ماهانه در حقیقت این پیام القا می کند که همه چیز به موقع انجام خواهند شد و نباید نگران شد.

 

در این برنامه با مشخص شدن بخش های مختلف درسی  ، زمان استراحت  و مرور آنها یک نظم و روند خاص در زندگیتان جاری می شود که در بلند مدت ، سبب پیشرفت بزرگی خواهد شد ، اگر کتاب عادت های اتمیک مطالعه کرده باشید فردی با وضعیتی وخیم به موفقیت های بزرگ دست پیدا می کند آن هم  فقط با داشتن برنامه درست  و منظم  ، اگر تمرکزتان بجای هدف روی برنامه روزانه و هفتگی باشد احتمال موفق شدند خیلی بیشتر است زیرا چیزی که بسیار مهم است تمرکز روی برنامه و داشتن نظم است .

 

به قول مایکل تایسون اگر نظم نداشته باشید هیچی نیستید .

 

به دیگران آموزش دهید

 

اگر بتوانید درس را مطالعه کرده یا بخوانید و برای دیگران توضیح دهید و عبارت دیگر آموزش دهید ، شما مجبور هستید بهتر درس را درک کنید ، این ذهنیت قبل از مطالعه و درس خواندن داشته باشید تا در حین مطالعه متمرکز ، درس بخوانید  در نهایت می توانید با دوستان خود در مورد درس یک صحبت دوستانه یا بحث داشته باشید .

 

توضیح دادن یک مطلب برای دیگران یا بحث کردن درباره آن موضوع سبب یادگیری دوباره خواهد شد .

 

اگر کسی را نیافتید تا آموزش دهید نیازی نیست می توانید با دوست خیالی این کار انجام دهید ، حتما این روش برای درس خواندن تست کنید .

 

95 درصد مطالبی که به دیگران آموزش می دهید در حافظه خواهند ماند

تست تمرینی داشته باشید

 

طبق تحقیقات پروفسور دانلوسکی و تیم تحقیقاتی ایشون ، بهترین راهکار برای  افزایش کیفیت مطالعه ، داشتن تست تمرینی بعد از زمان مطالعه است .

 

نکته  مهم اینکه این تست بخشی از مطالعه  و روند یادگیری خواهد بود جهت شناسایی نقاط ضعف و قوت ، حتی می توان روشی برای درک بهتر دروس در نظر گرفت

چند مورد از فواید تست زدن

  • مرور مطالب
  • شناسایی نقاط ضعف و قوت
  • کمک به نگهداری مطالب

 

سخن پایانی

تمام این موارد همانند قطعات پازل سبب ، درس خواندن هوشمندانه خواهند شد اگر فقط قطعه مرور از روند مطالعه و درس خواندن حذف کنید ، کلا مطالعه بی فایده می شود و  میزان فراموشی مطالب بیشتر شده و مجبور هستید خیلی از مطالب دوباره خوانی کنید که هم انرژی و زمان زیادی از شما خواهد گرفت و هم تاثیر چندانی ندارد .

پس با مواردی که در این مقاله مطرح شد می توانید با تلاش کمتر نسبت به سایرین هوشمندانه درس بخوانید و  موفق شوید .

 

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.