کاخ ذهنی

چطور یک کتاب 300 صفحه ای را حفظ کنیم؟

چطور یک کتاب 300 صفحه ای را حفظ کنیم؟

در این مقاله با تکنیک های بسیاری عملی می توانید کتاب یا مطالب مورد را نظر حفظ کنید ، تکنیکی که نه تنها برای کنکوریا مهمه بلکه لازمه هر فردی  با تکنیک های حفظ سریع آشنا شده و در مطالعه و زندگی خود از آنها استفاده کند .

 

اگر اماده هستید شروع کنیم ؟ ( که چطور یک کتاب 300 صفحه ای را حفظ کنیم ؟ )

وقتی که از حفظ کردن و یا بخاطرسپردن حرفی به میان میاد ، وارد بخش تاریک مطالعه می شویم ولی اگر هوشمندانه عمل کنید ، می توانید با کمترین زحمت بیشترین بازدهی را داشته باشید .

 

 

حتی بیل گیتس میگه که : من همیشه افراد تنبل را برای انجام مسئولیت های سخت انتخاب می کنم ، زیرا که آنها راحت ترین مسیر را برای انجام دادن وظیفه شان انتخاب می کنند.

مربی حافظه ایلان ماسک

نکته ای که همه افراد تنبل ، به جای انجام کار یا مطالعه انجام می دهند ، چیزی نیست جز خیال بافی یا خیال پردازی ، حالا چیزی که نوابغ حافظه از آن برای بخاطرسپاری هر چیزی یا حفظ محتوا کتاب از آن استفاده می کنند ، همین روش است یعنی خیال پردازی هدفمند ، حتی جیم کویک مربی برتر حافظه ( ایلان ماسک) ، می گویند برای اینکه بتوانیم با کمترین تلاش ، بهترین نتیجه را دریافت کنیم باید از تمام قدرت حافظه استفاده کنیم .

 

 درس بخوانیم و فراوش کنیم یا حفظ کردن بدون تکنیک

 

خیلیا مطالب را بدون استفاده از روش خاص فقط با تکرار مکرر حفظ می کنند ، شبیه کاری که طوطی انجام می دهد ، ما انسان ویژگی متمایزی داریم آن این است که چیزی به عنوان ، خاطره داریم .

 

 

هر شخصی سیلی از خاطرات متنوع دارد که اگر برایت تعریف کند سالها زمان می برد ، این خاطرات بخش بزرگی از حافظه انسان را تشکیل می دهد و در حقیقت اگر بخشی از این خاطرات حذف شوند در حقیقت بخشی از زندگی و شخصیت فرد نیز از بین می روند .

 

 

نوابغ حافظه ، مربیان برتر حافظه و قهرمانان حافظه جهان همه آنها از روشی استفاده می کنند که مربوط به ایجاد خاطره یا خیال پردازی است ، روشی اگر برای حفظ مطالب کتاب درسی و غیر درسی استفاده کنید احتمال اینکه به حافظه بلند مدت منتقل شود خیلی بیشتر از خواندن چند باره کتاب است که نه تنها سودی ندارد بلکه زمان و انرژیتان را هدر می دهد .

 

 

حفظ کردن با تکنیک ( درس بخوانیم و فراموش نکنیم )

 

 

منظور از حفظ کردن یعنی کد گذاری آگاهانه مطالب برای حافظه است ، در حالت معمول بسیاری از مطالب ساده را می توانیم با کمترین تلاش بخاطر بسپاریم و فراموش نکنیم ولی وقتی مطلب کمی پیچیده می شود نیاز داریم که آگاهانه آن موارد را برای ذهن کد گذاری تصویری یا شنیداری کنیم در حقیقت این روش درس خواندن هوشمندانه است .

 

 

خیلی از مطالبی که در رشته پزشکی ارائه می شود و نه تنها این رشته بلکه مطالبی که بخاطرسپاری آنها کار دشواری است ،  بصورت انتزاعی هستند یعنی فقط یکسری اطلاعات هستند که واقعا ملموس نیستند، به همین خاطر ، حفظ و بخاطرسپاری آنها کار بسیار مشکلی است ولی اگر بتوانید این اطلاعات را به چیزهایی که در دنیای امروز برایمان قابل درک هستند تبدیل کنیم ، بخاطرسپاری و یادآوری این گروه اطلاعات خیلی سریعتر و بهتر صورت خواهد گرفت .

 

تصویرذهنی و اصل حافظه

 

وقتی از تصویرسازی ذهنی برای ذخیره اطلاعات در حافظه صحبت می شود باید این را درک کنید که مغز انسان نمی تواند شبیه یک رایانه یا هارد دیسک عمل کند ، بلکه روابط در آن پیچیده تر است ، زبان مغز انسان تصویر است ، آیا تا حالا در خواب زیر نویس دیده اید نه فقط تصاویر ذهنی و متحرک را در خواب مشاهده می کنیم تصاویری که وقتی که در خواب هستیم فکر می کنیم بیدار هستیم 

 

 

چون این تصاویر بسیار شفاف هستند و به ندرت به این آگاهی می رسیم که در خواب هستیم ،  این تصاویر ذهنی ، پایه احساسات هستند یعنی با دیدن هر تصویری احساسات دیگر تداعی می شوند به محض زخمی شدن دست در خواب یا دیدن خون ، درد را احساس می کنیم و یا وقتی که در حال خوردن غذایی هستیم طعم آن را احساس می کنیم ، این وسعت از تصاویر ذهنی زنده همراه با کلی احساسات ، نشان می دهد که مغز انسان چه قدرتی می تواند داشته باشد .

 

 

مثلا قهرمان دو دوره مسابقات حافظه آمریکا ، اسامی  2300 نفر را بخاطرسپرد و این تعداد اسامی را به ترتیب روی دیوار مخصوصی نوشت. بخاطرسپاری این حجم از اطلاعات برای ذهن آموزش ندیده شبیه ، ماموریت غیر ممکن و یا حتی بیشتر شبیه مبارزه با مایک تایسون در اوج آمادگی جسمی  بدون دستکش در رینگ می باشد ، زیرا اولین ثانیه ها فرد رقابت را می بازد.

روش جدید و نتایج جدید

 

 

جمله انگیزشی : زمانی انتظار نتایج متفاوت و ارزشمند باشید که به گونه ای متفاوت عمل کنید .

 

 

برای اینکه بتوانید در مطالعه و حفظ هر کتابی ، به بهترین نحوه عمل کنید ، در اولین قدم نگرشتان را تغییر دهید و سپس با انجام تکنیک های جدید منتظر نتایج متفاوت و عالی باشید .

 

 

اگر شما باور نداشته باشید که می توانید با روشی خاصی مطالب مختلف ( کتاب درسی ) را بهتر و سریعتر بخاطرسپرد و یادآوری کند

عملا انگیزه ای برای انجام دادن آن ندارید و در نقطه صفر تغییر فریز می شوید .

 

 

مقایسه آیتم های مسابقات حافظه با کتاب

 

در مسابقات حافظه ایتم های مختلفی وجود دارد ، حفظ اسامی و چهره ها ، کلمات ، اعداد ، تصاویر و کارت های بازی و در حقیقت چیزی که در کتاب های مختلف درسی و آموزشی باید درک کنیم و بخاطرسپاریم ، از همین کلمات ، اعداد و تصاویر تشکیل شدند.

 

 

باید این تفاوت را درک کنیم که برای بخاطرسپاری و درک مطالب ساده با کمترین تلاشم می توانیم آن موارد را ذخیره کنیم و همیشه وقتی ، اطلاعات دارای پیچیدگی بیشتری شوند ، ذهن نیاز دارد که با کد گذاری این موارد آشنا باشد .

 

به طور مثال حفظ 3 یا 4 لغت کار ساده است ولی وقتی تعداد لغات به 40 یا 50 عدد در کمتر از 1 دقیقه می رسد نیاز به استفاده از تکنیک داریم .

و اگر بخواهیم یک عدد 6 رقم را حفظ کنیم نیاز نداریم که از روش خاصی استفاده کنیم ولی اگر قرار باشد اطلاعات عددی زیادی را بخاطربسپاریم ، باز هم نیاز به استفاده از روشی خاص داریم که بتوانیم این حجم از اعداد را با کمترین خطا بخاطرسپرده و یادآوری کنیم .

 

لازم به یادآوری است که در مسابقات جهانی حافظه ، ورزشکاران حافظه متوسط می توانند حداقل 600 تا 1000 رقم را در یک ساعت بخاطربسپارند ، در حالی که حفظ این ارقام برای فرد آموزش ندیده غیر ممکن است ، تنها کافی است که بتوانید مطالب را به طرق مختلف کد گذاری کنید.

 

چه کسانی از این روش استفاده می کنند ؟

 

در حال حاضر بسیاری از پزشکان ، وکلا و دانش آموزان از این روش برای کارایی بیشتر مطالعه خود استفاده می کنند .

 

بیشتر دانشجویان رشته پزشکی واقعا به این روش احتیاج دارند چون حجم مطالب انتزاعی خیلی زیاد است و اساتید برتر حافظه جهان از جمله هری لورین اعجوبه حافظه ، تونی بوزان ، ابرایان دومینیک و دیگر قهرمانان حافظه ، تکنیک های حافظه را برای حفظ مطالب درسی توصیه می کنند چون این تنها راهی است که می توان مطالب را شبیه اتفاقی که در طول هستند کدگذاری کرد تا احتمال انتقال به حافظه بلند مدت و یادآوری بیشتر شود .

 

به طور مثال وقتی که از خانه بیرون می روید و سگی دنبالتان می کند و مجبور می شوید تا رسیدن به خیابان اصلی با سرعت بدوید و سوار اتوبوس شوید ( قاعدتا این اتفاق به حافظه بلند مدت منتقل می شود)

 

ولی اگر متن از اصطلاحات مختلف و اعداد تشکیل شده باشد با خواندن صرف و یادداشت برداری نمی توان این گروه مطالب را به حافظه بلند مدت انتقال داد ، باید  در کنار مطالعه معمول ،  از کد گذاری تصویری ، شنیداری استفاده کرد تا احتمال انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت بیشتر کرد درست شبیه داستان شما ، سگ ، استرس و دویدن و اتوبوس ... حتی می تواند ادامه داشته باشد .

 

 

آنتونی متیویر زمانی که برای امتحانات دکتری و دفاع از پایان نامه  ، خود را آماده می کرد باید حدود 500 کتاب را مطالعه می کرد ، قسمتی از این محتوا از  تکنیکهای ایشان برای حفظ کتاب درسی می باشد .

 

کاخ ذهنی 1500 ایستگاهه در دوره آموزشی جدید 

 

این را تصور کنید که در دوران تحصیل یا نزدیکی آزمون  با تپه ای از کتاب های درسی خوانده نشده خیره شده و احساس ناامیدی کرده اید و اون همه تفریح به نظرتون وقت تلف کردن بوده و احساس استرس و فشار کار زیاد بهتون دست داده به نظر شما چطور میشه بهتر درس خوند ؟

 

خبر خوب :به این موضوع دقت کنید که دانشمندان آمریکایی با تحقیقات روی اتصالات مغزی که نقش نگه داری خاطرات را دارند به کشف جدیدی دست پیدا کردند که مغز انسان ظرفیتش 10 برابر بیشتر از چیزی است که تصور می شد یعنی یک فرد می تواند حدود 4.7 میلیارد کتاب را در سیناپس های مغز خود ذخیره کند .( آیا باز هم به قدرت حافظه خود شک دارید )

 

 

نکته ای که باید بهش اشاره کنم اینکه هدف فقط حفظ کردن نیست بلکه درک واقعی مطالب کتابی است که مطالعه می کنید و در حقیقت می خواهید اندوخته ذهنی جدید برای  تحلیل مسائل مختلف داشته باشید .( اگر شما هیچ اندوخته ذهنی درباره بهترین زبان برنامه نویسی نداشته باشید ، چطور میتوانید درباره  آن نظر بدهید )

 

فهرست مقاله

 

 1. نکات مهم برای حفظ کتاب
 2. اصلا تکنیک کاخ ذهنی چیست ؟
 3. کتاب درسی انتخابی را بررسی کنید
 4. محاسبه کنید ؟
 5. تمرین خلاقیت
 6. کارت یا دفتر را اماده کنید
 7. سیستم حافظه بر اساس الفبا
 8. سیستم حافظه اصلی نیمه پیشرفته ( مطلبی که در هیچ آموزش رایگانی گفته نمی شود )
 9. تمرین حفظ 400 کلمه تصادفی
 10. حفظ متن کتاب داستان با استفاده از تکنیک های حافظه
 11. حفظ مطالب پزشکی

 

 

 

 

نکات مهم برای حفظ کتاب

 

هدف های خود برای مطالعه کتاب تنظیم کنید .

چه حجمی  از کتاب را باید بخوانید .

از سیستم خاص (Memory palace  ( برای بخاطرسپردن مطالب درسی استفاده کنید.

نکات مهم کتاب را در دفتر یادداشت یا فلش کارت بنویسید.

زمان حفظ حجم مطالب مورد را تخمین بزنید .

 

اولین نکته ای که باید قبل از شروع حفظ کتاب درسی رعایت کنید. این است که حداقل کاخ ذهنی یا کاخ حافظه ( قصر حافظه ) با 300 ایستگاه داشته باشید .

اصلا تکنیک کاخ ذهنی چیست ؟؟
اصلا تکنیک کاخ ذهنی چیست ؟؟

اصلا تکنیک کاخ ذهنی چیست ؟

 

کاخ ذهنی یا کاخ حافظه در حقیقت روشی که 2500 سال پیش ابداع شده و بر اساس حافظه فضایی و مکان یابی مغز انسان کار می کند ( چیزی  که هیچ وقت در دوران تحصیل گفته نشده ؟ )

 

کاخ ذهنی 1500 ایستگاهه در دوره آموزشی جدید 

 

این کاخ  ذهنی که می تواند بر اساس دنیای واقعی هم باشد ، دارای ایستگاه می باشد مثلا اگر یک خانه را در نظر داشته باشیم این خانه می تواند دارای 30 تا 50 ایستگاه باشد . مثلا در ورودی ،  جا کفشی ، راه پله ، مبل ، تلویزیون ووووو این موارد ایستگاه حافظه در کاخ ذهنی شما هستند .

 

خیلی از افراد از طریق همین روش کاخ ذهنی چند هزار رقم و کارت بازی و صد های کلمه را در یک ساعت حفظ کنند در حالی که با حافظه معمولی که همه داریم این قبیل کار ها غیر ممکن است . ( البته من در هم ابتدا انجام چنین کارهایی را فقط روش تبلیغاتی فرض می کردم تا زمانی که خودم تست کردم و الان در لیگ حافظه می توانم بهتر از حافظه معمولی خود استفاده کنم

حفظ 80 رقم در کمتر از یک دقیقه

حفظ 30 تا 46 کلمه در یک دقیقه

حفظ 30 تصویر تصادفی در کمتر از 25 ثانیه

حفظ 30 اسم و چهره در 1 دقیقه

مواردی هستند که با تکنیک های حافظه قابل انجام هستند ( در حالی که قبل از آشنایی با این روش ها فقط می توانستم 5 تا 8 کلمه فهرست خرید را بخاطر داشته باشم آن هم نه به ترتیب )

 

کتاب درسی انتخابی را بررسی کنید

 

در گام اول کتاب را خوب نگاه و بررسی کنید به جلد روی و پشت آن و به مقدمه و اگر خلاصه و نتیجه گیری داشته باشم را بخوانید در آخر فهرست را خوب چک کنید .

 

مکانی که این کتاب چاپ شده را بخوانید و تصور کنید و تاریخی که کتاب مورد نظر منتشر شده و اسامی کسانی که در چاپ کتاب همکاری کردند و دست آخر فهرست کتاب را به خوبی چک کنید زیرا مطالب شما خیلی جذاب خواهند بود ، بررسی این مطالب ذهن شما را آماده می کند و می تواند روی یادگیری شما تاثیر مثبت داشته باشد .

 

محاسبه کنید ؟

 

اگر قرار است کتابی را مطالعه کنید باید هدف گذاری کنید که می خواهید چه حجمی باید در هر صفحه حفظ کنید و می خواهید چند نکته کلیدی از هر صفحه را به عنوان قلاب یادآوری استفاده کنید . ( که متناسب با آن از سیستم حافظه خاص استفاده کنید )

 

آنتونی در مقاله خود پیشنهاد می کند که برای حفظ کتاب درسی از هر فصل یا درس 3 تا 5 قطعه اطلاعاتی را انتخاب کنید .

 

زمانی که شما تعیین می کنید که چه مقدار از کتاب درسی را حفظ کنید کم کم  روند مطالعه خود را سازماندهی می کنید و دچار استرس یا خستگی نخواهید شد ، زیرا می دانید که فقط 3 یا 5 بخش از اطلاعات هر درس را می خواهید حفظ کنید ، در حقیقت با این کار شما یک سیستم مطالعه هدفمند و فعال خواهید داشت تقریبا شبیه حفظ هزاران عدد یا کارت بازی که حفظ کردن آنها به مراتب به خاطر اینکه مدام تصاویرشان تکرار می شوند کار سختی می باشد .

 

 

حتی زمانی که  تمرکز شما روی چند شاه کلید باشد در نتیجه اطلاعات بیشتری می توانند به آن مربوط شوند و قابل حفظ و بازیابی باشند ، خیلی از کلمات هستند که اطلاعات زیادی را تداعی می کنند مثلا کلمه کرونا ، رونالدو ، مسی ، ریاضی ، پراید ، کفش ، تخت خواب  ،  گوشی هوشمند

تمرین خلاقیت

 

کلمات زیر را روی کاغذ بنویسید و حداقل 10 مورد مربوط هر کلمه باشد را یادداشت کنید و سپس بین کلمات داده شده نیز ربط پیدا کنید .

گوشی هوشمند

رونالدو

کرونا

مدرسه

چمدان

 

با این تمرین می توانید تداعی خود را تقویت کنید ، که در ادامه می تواند برای مطالعه موثر بسیار مفید باشد .

 

 

 

کارت یا دفتر را اماده کنید

 

برای داشتن مطالعه متمرکز و با کیفیت می توانید بخش هایی که میخواهید حفظ کنید را به طور خلاصه یادداشت کنید .

 

نکات مهم و برجسته شده را پیدا کرده و یادداشت کنید ، زمانی که مطالب مورد نظر  را سازمان دهی کردید می توانید وارد مرحله بعدی شوید ، اگر کتابی که مطالعه می کنید مطالب آن زیاد به هم پیوسته و مربوط نیست نیاز نیست از فصل اول شروع کنید ، فصلی را شروع کنید که جذابتر باشد.

 

این نکته را برای یادآوری می گویم که فقط از هر صفحه فقط 3 تا 5 نکته کلیدی را برای حفظ مطالب یادداشت کنید .

 

روش جالب

 

یکی از راه هایی که می توانید بهتر و بیشتر با کتاب ارتباط برقرار کنید این است که تصور کنید که این کتاب مورد مطالعه نوشته خودتان هست و قرار است در یک برنامه تلویزیونی یا در اینستاگرام درباره این کتاب درسی یا غیر درسی صحبت کنید و مسلما در یک قسمت آن باید سوالات بینندگان را هم باید پاسخ دهید به عبارت دیگر شما باید مطالب طوری حفظ کرده و بیاموزید که به دیگران آموزش دهید .

 

 

در این حالت شما بیشتر کنجکاو شده و با محتوا کتاب بیشتر درگیر می شوید و سوالاتی در ذهنتان ایجاد شده و مطالعه شما از حالت غیر فعال به مطالعه فعال تبدیل می شود .

 

 

سیستم حافظه دو رقمی اپدیت شده در دوره آموزشی جدید 

 

 

سیستم حافظه بر اساس حروف الفبا

 

در این سیستم حافظه شما می توانید بر اساس حروف الفبا هر چیزی را به ترتیب حفظ و یادآوری کنید ، این روش این مهارت را به شما می دهد که بتوانید اطلاعات مختلف را به صورت طبقه بندی شده به خاطر آورید .

 

 

به طور مثال اطلاعات با این کار نشانه گذاری می شوند و درست شبیه قرار دادن کتاب های مختلف در کتابخانه است که به طور طبقه بندی قرار داده شده اند ، بسیاری از افراد با این تکنیک در مسابقات حفظ اطلاعات مختلف از مجله را به خاطر می سپارند .

 

 

شما می توانید هر کلمه ای که بهتر با ذهنتان ارتباط برقرار می کند انتخاب کنید و اصلا اجباری در سیستم زیر نیست می توانید آن را تغییر دهید .

کد تصویری 0

0 صفر می شود سفر - تصویر ذهنی مردی که در حال سفر است و کوله پشتی بزرگی دارد و به کشور های مختلف سفر می کند و نمرات او در دوران مدرسه همش صفر بوده برای همین کاری که دوست داشت دنبال کرد یعنی سفر به دور دنیا می توانید یک شخصیت تخیلی انتخاب کنید و یا یک بازیگر و هر شخصی که دوست دارید و بهتر در ذهنتان تصور می شود.

 

کد  تصویری 1

 

 1. یک می شود یک کفش = تصویر ذهنی فردی تصور کنید که یک پا دارد و در همین حال فقط یک کفش دارد و البته کفش اون یک کفش معمولی نیست کفشی می تواند فرد از جا بلند کند و بجای راه رفتن شخص را به پرواز در می آورد به طوری که شبیه فیلم های تخیلی می تواند عمل کن و در ضمن این یک کفش توانایی صحبت کردن نیز دارد.

کد تصویری 2

 1. دو می شود دونده - تصویر ذهنی شخصی که همیشه در حال دویدن هست و در واقع یک دونده ماراتن می باشد و حتی در یکی از مسابقات که در کویرهای چین برگزار میشد مسیر خود را گم کرده و مهمان افراد چینی در این منطقه می شود و این افراد در سبد غذایی خود خفاش هم دارند پس دونده ما مجبور میشه که از اون خفاش بخوره - با یک جستجو در گوگل می توانید تصاویری زیادی از دونده های زیادی را پیدا کنید اگر جالب نبودند تصور کنید که دونده شما یک دیو هست دو میشه دیو دونده که پوست سیاه رنگ دارد و گوش های بزرگ و دو تا شاخ همش مربوط به عدد دو میشه با این تصور تصویر ذهنی عدد دو کاملا تو ذهن هک میشه .

 

کد تصویری 3

 

 

 1. سه می شود سطل - تصویر ذهنی که سطل زباله ای که سه تا پا داره و لازم نیست که شما زباله به سمتش ببرید خودش میاد جلو زباله تحویل میگیره و میره سر جا مشخص شده خودش که البته یک ربات که در اینده نزدیک به کشور ما هم خواهد آمد .

 

 

کد تصویری4

 

 1. چهار می شود چهار پا - تصویر ذهنی می تواند هر حیوان چهار پایی باشد مثلا زرافه هر چیزی که بیشتر با حافظه شما پیوند دارد و البته می توانید هیولا چهار دست در فیلم مرتال کمبات را هم تصور کنید .

 

 

کد تصویری 5

 

 1. پنج می شود پنجه خرس - تصویر ذهنی شما یک خرس بزرگ با پنجه های بزرگتر می باشد که حدودا چند برابر پنجه های یک خرس معمولی هستش و حتی می توانید تصور کنید که پنج می تواند پنجره یک خونه بزرگ باشه که در این تصویر می تواند یک خانه عجیب با 5 پنجره را تصور کرد که صاحب خانه نیز خرس بزرگ با پنجره های غیر معمولی است .

کد تصویری 6

 

 1. شش می شود شیشک ( بره شش ماهه ) - تصویر ذهنی : یک شیشک در چمن زار تصور کنید در حال چرا است که در همین حین یک گرک به گله حمله میکنه و شیشک و نماد عدد 6 رو شکار میکنه

.

 

کد تصویری 7

 

 1. هفت می شود هفت تار ( عنکبوت ) تصویر ذهنی : تصور کنید که یک عنکبوت خیلی بزرگ و سیاه وجود داره که برای ساختن خونه تار عنکبوتی خودش ابتدا هفت تار به اطراف می چسباند و حتی با این هفت تار طلایی می تواند برای خود شکار هم داشته باشد .

 

کد  تصویری 8

 

 1. هشت می شود علی کریمی ( شماره هشت  جادویی پرسپولیس ) تصویر ذهنی : شما با استفاده از این نماد تصویری می توانید صد ها تصور ذهنی جذاب داشته باشید یکم فکر کنید و یا در گوگل جستجو کنید.

 

 

کد  تصویری 9

 

 1. نه می شود نهنگ عنبر یا شاه نهنگ  تصویر ذهنی : تصور کنید که خودتون در حال شنا در اقیانوس هستید که شاه نهنگ در یک لحظه می بلعه در این لحظه عدد 9 تصور کنید که می شود نهنگ  در تصور بعدی وقتی وارد معده نهنگ می شوید با 9 صندوق بزرگ از طلا مواجه می شوید که خیلی برایتان جالب است .
 2.  

 

سیستم حافظه دو رقمی اپدیت شده در دوره آموزشی جدید 

 

سیستم حافظه اصلی نیمه پیشرفته(مطلبی که در هیچ  آموزش رایگانی گفته نمی شود .)

 

در این بخش شما یاد خواهید گرفت که چگونه یک سیستم حافظه نیم پیشرفته برای خودتان داشته باشید .

 

 

روش کار ابتدا کدینگ تصویری اعداد خودتان که از 00 تا 99 هستند را بصورت فهرست بنویسید ( یادتان باشد زمانی روی توسعه این سیستم حافظه خودتان کار کنید که حداقل کمی به آن مسلط باشید)

 

حالا برای هر کدینگ تصویری 3 تصویر دیگه اضافه می کنیم که باعث ارتقاء این سیستم حافظه می شود و ظرفیت آن از 100 تصویر به 300 تصویر ارتقاء پیدا می کند آن هم برای حفظ بهتر کتاب 300 صفحه ای که دوست دارید آن را حفظ کنید .

 

به طور مثال اگر کد تصویری عدد 25 برای شما پاندای کونگ فو کار باشد می توانید برای آن 3 تصویر تصور کنید تا این کد تصویری را توسعه دهید.

 

با این کار قلاب بیشتری برای بخاطرسپاری کلمات کلیدی متن در هر صفحه خواهید داشت .

 

25  نماد تصویری پاندا

تصویر اول درخت بامبو

تصویر دوم پنیر بزرگ

تصویر سوم  قفس سفید

حالا عدد 25 باید 4 تصویر را برای شما تداعی کند ، چون قبلا  کد تصویری 25 که پاندا باشد را در حافظه خود دارید می توانید با استفاده از قدرت تجسم درخت بامبو ، پنیر بزرگ و قفس سفید را به هم مرتبط کنید .

 

تصور کنید که پاندا با حرکات رزمی بالا درخت بامبو می رود و از انجا خودش را روی پنیر بزرگ پرتاب می کند و سپس بعد از خوردن پنیر بزرگ خودش را درون قفس بزرگی می بیند که فقط برای نمایش دیگران ساخته شده است .

 

 

حالا طبق آموزش های گفته سعی کنید در هر صفحه فقط 3 یا 5 کلمه کلیدی را به کد های تصویری عدد 25 متصل کنید .

 

برای اینکه بتوانید در آینده سیستم حافظه خود را توسعه دهید بهتر است این تصاویر را با شماره گذاری حفظ کنید .

25 پاندا

250  درخت بامبو

251 پنیر بزرگ

252 قفس سفید رنگ

مثال بعدی :

99 کد تصویری این عدد برای من رونالدو است حالا اگر شما چنین کد تصویری برای این عدد داشته باشید و اگر بخواهید برای عددی از سیستم حافظه خود 3 کد تصویری خاص اضافه کنید .

99 کریس رونالدو

990  توپ

991 بوگاتی

992 دروازه

تصور کنید که کریس رونالدو با سبک خاص خودش توپ شوت میکنه و توپ از میان چندتا اتومبیل بوگاتی عبور میکنه و توپ تور دروازه فوتبال پاره میکنه .

عدد 14 کد تصویری آن سیب زمینی

14 سیب زمینی

140 چاقو بزرگ

141 روغن

142  تابه

 

قدرت تخیل کنترل کنید تصور کنید که شخص یا کاراکتر خاصی سیب زمینی بامزه را گرفته و می خواهد آن را با چاقو با دسته سیاه به تکه های مساوی تقسیم کند و در همین حین هم روغن در حال گداخته شدن است و تابه در حال خندیدن به سیب زمینی می باشد زیرا که می خواهد سرخ شدن سیب زمینی و کد تصویری عدد 14 را مشاهده کند .

 

 

در ادامه اگر برای اعداد 00 تا 99  3 کد تصویری مرتبط انتخاب کنید میتوانید خیلی سریع از سیستم تصویری 100 تایی به سیستم تصویری 300 تایی پرش کنید .

 

 

تمرین حفظ 400 کلمه تصادفی

 

در گام بعدی که کمی به سیستم حافظه 300 تایی مسلط شدید می توانید برای تمرین و همچنین ارزیابی کد های تصویری که انتخاب کرده اید ، شروع به حفظ 400کلمه کنید ( نکته مهم روزانه 50 کلمه حفظ کنید در 8 روز می توانید تمام کلمات را به کد تصویری اعداد با تخیل خود متصل کنید )

 

کد تصویری عدد 14 سیب زمینی کارتون اسباب بازی ها

140  چاقو سیبیلو   با دسته سیاه

141 روغن حلبی ورامین

142  تابه خندان که تلویزیون همیشه تبلیغ می کند

 

کد تصویری 25 پاندا

250 درخت بامبو

251 پنیر بزرگ

252 قفس سفید

کد تصویری 99 رونالدو

990  توپ فوتبال

991 بوگاتی قرمز

992 دروازه فوتبال

حالا اگر 300 کلمه داشته باشیم با سیستم 300 تایی به شکلی که خواهم گفتم کلمات را حفظ می کنید .

 

تاریخ ، قلعه ، تندخوانی ، اینستاگرام ، روباه ،  بازی رایانه ای ، زنجیر ، شرلوک هلمز ، کشتی ، چوب ، دکتر ، دریا

 

14 نماد تصویری آن سیب زمینی تصور کنید که این کاراکتر جالب در انیمیشن داستان اسباب بازیها در حال خواندن کتاب بزرگی و تاریخی با عنوان ( تاریخ پیشرفت سیب زمینی ها )

 

140 نماد تصویری آن چاقو سیبیلو با دسته سیاه فرمانده قلعه ای بزرگ است و تمام افراد این قلعه نیز چاقو های سیاه رنگ با سیبیل های بزرگ هستند .

 

141 نماد تصویری آن روغن حلبی که تصور کنید که در مسابقات جهانی تندخوانی روغن حلبی مقام اول بدست آورده و در حال سخنرانی برای بقیه شرکت کننده می باشد

 

142 نماد تصویری آن تابه خندان می باشد که در حال نگاه کردن کلیپ های خنده دار اینستاگرام در حالی که سیب زمینی ها در سرخ شدن در آن هستند.

 

25 پاندا  کونگ فو کار که در حال مبارزه با یک روباه رزمی کار با سبک جیت کاندو می باشد البته در رینگ بوکس .

 

250 درخت بامبو تصور کنید که میمونی بزرگ سرگرم بازیهای رایانه ای در بالای درخت بامبو هستش و هرز گاهی هم به پایین نگاه می کند که میمون دیگر مزاحم او نشود .

 

251 پنیر بزرگ تصور کنید این پنیر داستان ما یک پهلوان است و یکی از کارهایی که برای جلب توجه انجام می دهد زنجیر پاره کردن می باشد و الان هم در حال زور زدن برای پاره کردن زنجیر پلاستیکی به رنگ قرمز می باشد البته از اون زنجیرهای قرمز پلاستیکی که مسئول نگهداری پستانک بچه های کوچولو هستش .

 

252 که نماد تصویری آن قفس می باشد تصور کنید که شرلوک هلمز در قفس بزرگ و سفید رنگی زندانی شده البته کار دشمنش اسمش چی بود موری یارتی موری چی همون بوده .

 

99 نماد تصویری آن کریس رونالدو که در حال کشیدن کشتی بزرگ می باشد و عضلات شش تکه شکم را با جزئیات تصور کنید .

 

990 نماد تصویری آن توپ فوتبال است تخیل کنید که مهندیس توپی در حال کشیدن نقشه برای ساختن یک برج چوبی هستند .

 

991 که نماد تصویری آن اتومبیل بوگاتی می باشد این اتومبیل بوگاتی دکتر می باشد و ماشین های دیگر مثل پراید و اینا رو معاینه می کنند البته یه تیکه هم  به پراید اینداخت که نمیشه گفت ...

 

992 نماد تصویری دروازه فوتبال البته اینجا در دریا غرق شدند و کسی هم نیست کمک کنند پس تصور کنید که این دروازه فوتبال در دریا غرق شده و کوسه ها و دلفین ها در حال بازی فوتبال با این دروازه هستند .

 

 

کاخ ذهنی پیشرفته در دوره آموزشی جدید

 

حفظ متن کتاب داستان با استفاده از تکنیک های حافظه

 

داستان مرد نمازگزار و شیطان

مردی که همیشه سعی می کرد نمازش را با جماعت در مسجد به جا آورد.

 

وقت نماز صبح مرد نماز گزار داستان ما لباس تمیز بر تن کرد و به سمت مسجد حرکت کرد .

 

چون مسیر رسیدن به مسجد تاریک بود مرد نماز گزار پایش لغزید و بر زمین افتاد و لباسش کثیف شد و مرد مجبور شد به خانه برگردد و لباسش را عوض کند .

باز دیگر مرد نمازگزار راهی مسجد شد باز هم در مسیر تاریک رسیدن به خانه خدا ،  باز هم افتاد و داستان تکرار شد .

 

دفعه سوم وقتی مرد از خانه خارج شد تا به مسجد برود در تاریکی مسیر مردی با روشنایی ایستاده بود و گفت : این چراغ را آورده ام تا شما در مسیر تاریکی زمین نخورید .

 

وقتی مرد نماز گزار وارد مسجد شدی مردی که چراغی به دست داشت از وارد شدن به مسجد خود داری کرد ، وقتی مرد نماز گزار از او پرسید چرا نماز نمی خونی ، مرد چراغ بدست گفت : من شیطان هستم !!!!!!!!!!! ( مرد نماز گزار از شنیدن این حرف کاملا میخ کوب شد )

 

شیطان گفت : زمانی که شما در راه رفتن به مسجد زمین خوردید و دوباره برای رفتن به خانه خدا خود را اماده کردید  ، خداوند بزرگ همه گناهان شما را بخشید .

 

در مرتبه دوم که زمین خوردید و باز هم از رفتن به مسجد مایوس نشدید ، خداوند بلند مرتبه گناهان تمام افراد خانواده ات را بخشید .

 

 

با دیدن این اتفاق با چراغ به راه تان را روشن کردم که زمین نخورید چون اگر دوباره زمین بخورید ترسیدم که تمام گناهان روستایتان بخشیده خواهد شد .

 

حالا چطور این داستان را حفظ کنیم ؟

 1. داستان را بخوانید ( با سرعتی که مناسب باشد )
 2. کلمات یا عبارت  کلیدی متن را شکار کنید و یادداشت کنید
 3. کلمات یا عبارات را به تصویر ذهنی تبدیل کنید
 4. با تخیل تصاویر ذهنی را به هم متصل کنید
 5. و یا اینکه از ایستگاه های ذهنی کاخ حافظه استفاده کنید
 6. و یا هر تصویر ذهنی را به نماد تصویری سیستم حافظه خود متصل کنید .

 

 

 1. بعد خواندن داستان
 2. لیست کلمات یا عبارات کلیدی متن
 • مرد نماز گزار
 • وقت نماز صبح
 • مسیر تاریک و افتادن مرد
 • دفعه دوم و مسیر تاریک و افتادن
 • مرد چراغ بدست در تاریکی
 • وارد نشدن مرد چراغ بدست به مسجد
 • بخشیدن تمام گناهان شخص
 • بخشیدن گناهان خانواده
 • ترس شیطان
 1. مرحله سوم کلمات و عبارات کلیدی را به تصویر ذهنی تبدیل کنید.
 2.  
 3. می توانید تصاویر ذهنی ساخته شده را به هم ربط دهید مثلا :

مرد نماز گزار را یک مرد سفید پوش تصور کنید که در هنگام نماز صبح برای نماز خودش را اماده می کند و بعد وارد مسیر تاریک رسیدن ( کوچه تاریک ) به مسجد می شود و پایش می لغزد و می افتد و دفعه دوم در کوچه تاریک می افتد و در مرتبه سوم مردی چراغ بدست در کوچه تاریک می بیند و (نکته اگر این تصاویر ذهنی را در یک مکان تصور کنید مثلا کوچه یا خیابان خودتان می توانید راحت تصور سازی ذهنی کنید )

 

 1. استفاده از ایستگاه های حافظه یعنی هر تصویر ذهنی ایجاد شده را در یک ایستگاه ذهنی قرار دهید مثلا : در ایستگاه ذهنی 5 که مبدل می باشد ، فردی که فانوس بدست دارد را تصور کنید  که روی مبدل ایستگاه و منتظر است ، پس کی میاد ؟
 2.  
 3. با استفاده از این روش می توانید تصاویر ذهنی را به کد تصویری هر عدد متصل کنید .
 4.  

مثال :  ارتباط تصویر ذهنی عدم ورود مرد چراغ بدست ( شیطان ) به مسجد با کد تصویری ( برای من کد تصویری خرسی که در حال خوردن عسل می باشد ) این خرس عسلی با کوزه عسل محکم تو سر مرد چراغ بدست می کوبد تا از این کارا نکند . بله

 

نکته : اگر کد تصویری خرس عسلی  برای مرد نماز گزار بود چه کار کنیم ؟ در اینجا نمی شود تصویر ذهنی قبلی را استفاده کرد پس بجای آن می توان تصور کرد که خرس عسلی به مرد نماز گزار برای اماده شدن به مسجد کمک کرد مثلا کفش هایش را جفت کرد . ( این فقط یک تصویر ذهنی می باشد زیاد سخت گیر نباشید )

 

حفظ مطالب پزشکی

با توجه به تصویر بالا می توان این مطالب را با استفاده از دو کاخ ذهنی متفاوت بخاطر سپرد .

ابتدا اصطلاحات را به تصویر ذهنی تبدیل می کنیم و اگر خواستید یک نقاشی ساده و مرتبط در رابطه با هر کلمه یا عبارات کلیدی بکشید .

نوع گلوبین : تصویر ذهنی الوبین ( الو مستربین ) تصور کنید که مستربین یه گوشی دستش و پشت خط شما اون صدا می زنید الوبین

دوره زمانی : یک ساعت بزرگ تصور کنید که ساعته دیواری هم هست

مکان : در یک مکان کاراکتر ( سوشا مکانی دروازه بان )  تصور کنید در کنار یک شی شبیه سماور که در حال ساختن خون است

نوع خونسازی :  دراکوالا تصور کنید که رفته فروشگاه نوع خون می پرسه برای خوردن

هموگلوبین : عمو الوبین ( عمو مستر بین که البته سبیل و ریش بزرگی داره با عصاء عجیب )

MCV  : ام سی وی می شود مسی وی میخوره ، تصور کنید که فوق ستاره فوتبال مسی در حال خوردن پروتئین وی هست یا تصور کنید که مسی داره خود خوری میکنه که چرا رونالدو توپ طلا گرفته یا تصور کنید که مسی در حال خوردن انگشت پا خودش است .

MCH  : ام سی هاش  می شود امین حیایی سی تا آش خورد تصویر ذهنی شما می تونه همین کاراکتر در حال خورن آش باشه

RBC  : رابین هود بدون سیبل ، تصویر ذهنی میتونه رابین هود باشه که سیبلی برای تمرین تیراندازی نداره .

 

نیمه عمر :  فیلی تصور کنید که نیم عمرش تو قفس باغ وحش ، تصور ذهنی فیلی در قفس

 

 

تصویر سازی ذهنی در دوره آموزشی جدید 

 

در قسمت خونسازی اولیه

 

 • کیسه زرده  ( تصویر ذهنی : کیسه بوکس زرد رنگ ) ارتباط دادن با تصویر ذهنی مکان که سوشا مکانی می باشد .

حالا تصور کنید که سوشا مکانی در حال بوکس زدن به کیسه زرد رنگ است ( خیال جالب و مفید )

 • MCV   (250 تا 400  FL  ) تصویر ذهنی MCV  (مسی )ترکیب با تصویر ذهنی اعداد 250 تا 400 FL  که می توان تصور کرد که یک تریلی بزرگ یک طرف ان تصویر ذهنی 250 که اگر سیستم حافظه پیشرفته داشته باشید می توان تصویر ذهنی درخت بامبو قرار داد و برای 400 تصویر ذهنی عدد مربوط به 400 یا یک تصویر خلاقانه یک هیولا چهارسر

به این شکل می تواند هر تصویر ذهنی ترکیبی را در یک ایستگاه ذهنی قرار داد یا به کد تصویری مربوط متصل کرد تا مطالب درسی برای ما جذاب شوند .

نکته : برای شروع در کنار روش معمول مطالعه می توانید از این تکنیک ها استفاده کنید تا روند مطالعه شما جذاب و راندمان شما افزایش یابد .

 

نتیجه گیری :

از شما می خواهم که این تکنیک ها را روی کتاب داستان اجرا کنید و زمانی که مسلط شدید بر روی کتابی که علاقه دارید یا کتاب درسی اجرا کنید حداقل 30 روز به طور مداوم 10 صفحه از یک کتاب داستان را با این تکنیکها مطالعه کنید در حقیقت با تمرین  30 روز یادگیری شما چند برابر می شود.

 

 

 

 

۵
از ۵
۳۶ مشارکت کننده
کیوان گفت:
با سلام تشکر میکنم از مقاله عالی و بی نظیر
لطفا درباره تصویرسازی اصطلاحات پزشکی و روش مطالعه اونا بیشتر توضیح بدین ممنون میشم
95 us.negar گفت:
خیلی دنبال سیستم های حافظه بودم بالاخره یه محتوا خوب پیدا شد با تشکر فراوان
ایوب گفت:
با سلام و خسته نباشید
واقعا که تمامی مطالب و محتویات کاخ ذهنی همیشه عالی و فوق العاده تاثیر گذار بوده و هست و من خیلی خوشحال که با وبلاگ و سایت شما آشنا شدم
البته مطالب سایت تخصصی تر از مطالب وبلاگ شده خیلی خوبه

Abas32s گفت:
یه دنیا تشکر و سپاس
jafari گفت:
مقاله پر باری بود به امید مقاله های آینده
محمد گفت:
عجب مقاله ای عالی بود
مصطفی یزدانخواه گفت:
با سلام بسیار ممنون من خیلی دنبال بهترین روش مطالعه بودن اما روش های ارائه شده از طرف شما واقعا مسیر مطالعه منو تغییر داد بسیار ممنون از شما امیدوارم با لطف خدا خدمات بهتری اارئه بدین.
حسین خلیلی گفت:
مطالب شاید خوب بود ولی متاسفانه انگار روی متنی که نوشته شده وقت کافی نذاشتین و بازنگری رو جملاتی که نوشته شده نداشتین. و این برای من بیشتر سردر گم کننده بود.
امیدوارم که در راستای بهبودش قدم کوچکی بردارین مثل یک ویرایش وبازنگری مجدد در متن
موفق باشین
  مدیریت گفت:
  با سلام به دوست عزیز در اپدیت بعدی حتما لحاظ میشه البته ممکن بگید کدوم بخش نیاز به بازنگری داره ؟؟ میتونید درخواست و پیشنهاد خودتون ایمیل یا واتس اپ کنید
جمشید گفت:
پیشنهاد خوبی برای ارتقاء سیستم های حافظه بود تشکر
قلی شبنم گفت:
سپاس از دوره تقویت حافظه و تمر کز، میتونم به دوستم اینو هدیه کنم یا باید دوباره دوره بخرم؟
  مدیریت گفت:
  با سلام و وقت بخیر ، این دوره حاصل زحمات چند ساله هستش و ارزش دوره حداقل 10 برابر آن هستش پس اگر پیشنهاد یا درخواستی دارید واتس اپ یا ایمیل کنید ممنون میشم
ارسلان حسینی گفت:
امیدوارم بتونم از مقاله صادقانه شما استفاده کنم حتما بهتون خبر میدم

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.